Pochozi rošty z tropického dřeva jsou předurčeny všude tam,kde je požadavek na trvanlivou, venkovním podmínkám odolnou na dotek příjemnou podlahu, zejména na terasy, balkóny, rošty u bazénů, chodníky v zahradách atd. Nejběžnějšími jihoamerickými dřevinami, ze kterých se profily průmyslově vyrábí jsou Massaranduba, Garapa, Ipe, Cumaru a Itauba v tloušťkách od 17 do 28 mm. Všechny tyto materiály mají již zmíněné vlastnosti jako jsou vysoká trvanlivost, mechanická pevnost, odolnost proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.

Nejpoužívanějším výchozím profilem je oboustranně drážkovaný profil 21x145 mm. Podélné jemné drážky na lícové straně zajišťují protiskluzovou úpravu, hlubší drážky na protilehlé straně jsou vyfrézovány z důvodu pnutí materiálu. Vzhledem k vysoké kvalitě zpracování lze obě strany zvolit jako pohledové.

Konstrukce pochozího roštu je založena na kotvení horních drážkovaných profilů ke svlaku. Jako spojovací materiál je používán nerez. Vzhledem k velké hustotě materiálu a jeho vnitřního pnutí provádíme kotvení zásadně z pohledové strany. Při kladení profilů je nezbytné dodržovat dilatační spáry (doporučené 6-8 mm) jak mezi profily navzájem tak i od zdí či jiných vertikálních prvků. Dilataní spáry umožňují objemové změny materiálu. Svlaky jsou zhotoveny ze čtyřstranně frézovaných profilů o rozměrech 30x50 nebo 45x70 mm z tropické dřeviny Angelim Vermelho. Podle tloušťky a zatížení pochozích profilů je nutné dodržet maximální vzdálenost svlaků, jinak dojde k prohnutí a možnému poškození roštu. Rošty jsou pokládány na rovný podklad (jemný udusaný štěrk, betonové pasy, dřevěné nebo ocelové konstrukce). Šikmé plochy mohou být vyrovnány rektifikačními nožičkami.

Jednou z nejdůležitějších vlastností tropického dřeva je jeho "bezúdržbovost", tzn. že není třeba impregnací a povrchových nátěrů. V takovém případě dřevo na světle během několika týdnů pokryje šedostříbrná patina. Pokud je požadavek na zachování původní barvy dřeva, napouští se jeho povrch přírodními oleji na bázi teaku. Toto je nutné během roku několikrát opakovat. Výsledkem je efektní a trvalá podlahová plocha.

nahoru